Dechberoucí Guatemala nepřestává překvapovat

Dechberoucí Guatemala nepřestává překvapovat

Už to budou 3 měsíce, co jsem odletěla do Guatemaly. A stále mě překvapuje fakt, že jsem o této zemi věděla naprosté prd a ocitla se tu vlastně náhodou. A z plánovaných 2 měsíců se najednou vyklubali 3 a minimálně jeden další mě čeká.

Guate je kombinací přírody, architektury a mayského dědictví. Od klidných hippie míst jako je jezero Atitlan, přes party v Antigua, džunglí obklopený Tikal či Semuc Champey až po surfařský El Paredon.

Jezero Atitlan

Celkem 2 měsíce u tohoto jezera a ty výhledy a východy slunce mě neomrzely. Pracovala jsem v Maya Moon Lodge. Hned vedle hippie městečka San Marcos. Se svým paddleboardem jsem vyrážela obden na vyjížďku po scénickém jezeru. Trvalo mi celý měsíc, než jsem vyšla na příjezdovou cestu a vlastně zjistila, kde to bydlím.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Veronika Schleider (@veruschl),

Teď se asi ptáte, jak jsem se tam dostala, když ani neznám příjezdovou cestu. Po jezeře. Cesty nejsou všude okolo jezera a tak je nejrychlejším i nejlevnějším spojením loď. Ty jezdí přibližně každých 20 minut. Ale jste tu v Guate time, takže občas přijedou 5 minut po sobě. A občas jim to taky trvá i půl hodiny. A pokud chcete někam na výlet, tak si musíte zamávat. Jinak nezastaví.

Ranní výhledy jsou na jezeru asi to nejkrásnější. Východ slunce, v dáli vybuchující sopka Fuego (znamená v překladu „oheň“), zpívající ptáčci a výborné guatemalské kafe. Idylka.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Veronika Schleider (@veruschl),

Jsem tu v období dešťů. A tedy v low season. Nenechte se ale odradit. Raining season znamená, že je všechno zelené. A navíc prší jen v pozdní odpoledne a večery. Tedy vás to ani moc neomezí.

Guatemala je sice pod Mexikem a vypadá to, že tu bude jen samé vedro. Ale není. Třeba u jezera se budete péct přes den. Ale večer je potřeba svetýrek a v noci potřebujete alespoň jednu deku (nebo jako já 2). Jednoduše přes den si užijete teplo a večer se zchladíte.

TO DO LIST U JEZERA:

  • Indian Nose Hike

Krátká ale výživná procházka v 5 ráno se vám odvděčí úžasnými výhledem na všech 7 sopek, včetně vybuchujícího Fuego. Tuhle procházku jsem si dala dvakrát. Jednou jsme šlapali a vrchol s úplňkem za zády a lehce zamračeným výhledem. Podruhé jsme měli tmavou noc pod hvězdami s naprosto čistým výhledem. Obojí naprostá nádhera. Představte si tu scenérii. Na jedné straně úplněk, na druhé straně vycházející slunce a uprostřed sopky a krásné jezero.

Pokud chcete jít na východ slunce je nutné ubytovat se v San Pedro, San Juan, San Marcos a nebo Tzununa (Maya Moon Lodge). Ostatní vesničky jsou moc daleko + neexistují cesty a lodě začínají jezdit až v 6 ráno.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Veronika Schleider (@veruschl),

  • San Marcos

Hippie městečko o kterém se říká, že je tam více léčitelů než lidí. A hned jak vkročíte do městečka, tak pochopíte proč. Je to místo s nejvíce místy pro cvičení jógy. S krásnými malbami na stěnách domů. Skvělým výhledem na vulkán San Pedro i Atitlan. Pokud budete pokračovat nahoru do hor, můžete dojít i na farmu, kde se pěstují houbičky, které mají magické účinky, jak říkají. V místním nature reserve můžete skočit z cca 10 metrové platformy do jezera. Či si vyjet na paddleboardy (skvělé pro východy slunce!) – pronajmout si je můžete přes Venga atitlan (ptejte se po Jonasovi) či v Maya Moon Lodge.

  • San Pedro

Party! Kdo chce Cuba Libre za 30 Kč musí do San Pedra. Kdo taky potřebuje nějaký cash musí do San Pedra, jelikož je to jedno z mála měst, který má bankomat. A ten dokonce i po většinu doby funguje! Zde, či ve vedlejším San Juan, můžete nakoupit spousty suvenýrů. Smlouvat můžete, nicméně vzhledem k tomu, že věci, které prodávají jsou ručně dělané a v Guatemale dle mého názoru nedokáží ocenit práci strávenou vytvářením těch produktů. A tak s nimi ani moc nesmlouvám (např. v Antigua je to nutné, ceny tam jsou přepálené. Nicméně u jezera tak zkušení zatím nejsou).

  • Jaibellito

Zde jsem moc času nepobyla. Nicméně je zde kaféčko a restaurace spolu s bazénem. A ten má krásný výhled na celé jezero. Vyplatí se jít hned ráno, jelikož odpoledne je zamračeno a blíží se déšť. Ubytovat se můžete třeba v Casa del Mundo.

  • Santa Cruz

Za mě vypadají všechna městečka v podstatě stejně. Ale řeknu vám aspoň, kam zajít na levné pivo a kam zajít na party. Party hostel tu je Free cerveza. Ano, jmenuje se pivo zdarma. A fakt ho dostanete! Stačí si objednat večeři a kolik piv stihnete mezi 5 – 7 hodinou, tolik jich vypijete. Jo a 4. července na americký Independence day se tam opijete dost možná úplně zadarmo. Tak jako já. Propásnete poslední spoj domů. A spíte kdovíkde.

  • Panachajel

Tohle je místo, kam vás shuttle z Antigua či Guatemala city nejspíše vyhodí. Všechno jednoduše jezdí do a z Panachajel, zkráceně Pana. Moc času bych tu netrávila. Je to takové větší město v okolí jezera. Pokud zůstáváte, můžete se projít do Santa Catarina, která je známá malbami na zdech. Nicméně ty uvidíte i v San Marcos. Pokud přijíždíte pozdě či zde přecijen chcete zůstat, zkuste hostel Selina. Mají bazén, výborný jídlo a dobré koktejly.

Antigua

Zatím jsem tu strávila jen 4 dny. Za to výživné, plné zážitků a alkoholu. Čekají mě tu další 2 týdný příští měsíc a už se hrozně těším. Antigua bývala hlavním městem Guatemaly. Je to relativně malé městečko na úpatí vulkánu Agua, jehož silnice se mění na řeky v případě dešťů (kanalizace neexistuje!). Architektura, trhy, ladies nights, kde máte drinky zadarmo!, spoustů expatů a turistů. Rozhodně město, které stojí za navštívení, nějakou tu party. Ale především MUST je výšlap na Acatenango.

Proč?

Protože přeci chcete vidět vybuchovat sopku ne? A ne jen jednou. Ale třeba 4x zahodinu. Výšlap do 4000 m.n.m. je náročný. A říká se, abyste byli alespoň 1 den předem ve měste a zvykli si trochu na tu nadmořskou výšku (Antigua leží v 1500 m.n.m.).

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Veronika Schleider (@veruschl),

Výšlap začínáte jeden den ráno a vracíte se druhý den kolem poledne. Tedy ano. Nocujute na sopce a přes noc pozorujete sršící lávu. Bude vám zima a moc toho nenaspíte. Kempy jsou v 3 600 m.n.m. a je tam kolem 0. My šlapaly přes Central America Travellers, jelikož podporují místní a je to agentura, kterou založili přímo Guatemalané. Neplatíte tedy cizincům letenky domů. Všechny agentury vám půjčí zimní vybavení – bundy, rukavice, čepice,… A u vstupu si kupte od místních dřevěněnou hůl. Bude se hodit při cestě dolů.

Náš průvodce Pablo je skvělej. Nemluví moc anglicky a tak se snažím překládat skupině, co to v té španělštině říká. Jenže moje španělština je furt dost špatná a tak se dorozumíváme rukama nohama. Výšlap do kempu není tak strašný. Je to furt do kopce. Začínáme v cca 2 300 m.n.m. a trvá nám myslím asi 5-6 hodin, než dojdeme do kempu. Opékáme marshmelows, pijeme guatemalské kakao, připravujeme si večeři. Ale hlavně 3km vzdušnou čarou od nás vybuchuje Fuego. Zážitek století!

Ráno vstáváme ve 3 ráno. S vybuchující sopkou za zády jsme toho stejně moc nenaspali a chystáme se na výšlap. 400 výškových metrů je před námi. Poctivě šlapeme, ale už to nejde tak pěkně jako včera. Z pevné půdy máme sypký vulkanický prach. A tak 3 kroky nahoru znamená 2 dolů. Po 1,5 h jsme se konečně dostali na vrchol

Východ slunce ale nevidíme. Všude okolo nás je mlha. Hodně fouká. Schováváme se pod vrcholkem a čekáme půl hodinky, zdali mlha přejde. Nepřejde. Nevadí. Je čas vrátit se dolů do kempu. Připravit snídani a vyrazit zpátky dolů do města. Cesta dolů je snad ještě těžší než ta nahoru. A hlavně nekonečná. Jak jsme tohle vyšlapali!?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Veronika Schleider (@veruschl),

Kolem poledne se vracíme zpátky do Antigui. Já dávám odpoledního šlofíčka a pak se jde na party. Musíme ten náš výšlap přeci oslavit.

Parties v Antigue:

Pondělí – ladies night v El Barrio (3 drinky zdarma pro dámy)
Úterý – ladies night v Riley´s
Středa – ladies night v Tropicana hostel (drinky za 5 q = 15 Kč)
Čtvrtek – ladies night v Lucky Rabbit (2 drinky zdarma pro dámy)
Pátek – ZJISTÍM!
Sobota – mansion nebo pool party (asi největší party týdne – pozor na drogový dealery jsou ozbrojení – ale incidenty se nestávají. Jen si s nima nezahrávejte)
Neděle – ZJISTÍM!

Za zmínku stojí určitě Cafe No Sé. Během happy hour tam dostanete 2 piva za cenu jednoho. A je to prostě hrozně cool místo. Pochopíte, až tam vkročíte. Každý večer od 7/8 mají i živou hudbu.

El Paredon

Malé surfařské městečko, kde můžete vidět malé želvičky, které se právě vylíhli a upalují přes pláž do moře. A nebo v noci i ty velké, které kladou vajíčka. Právě pracuju v The Driftwood Surfer, který provozuje i sanctuary právě pro želvičky a vykupují je od místních. Za 15 vajíček dostanou 2 USD. Proč?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Veronika Schleider (@veruschl),

V Guatemale není protizákonný sběr vajíček (např. v Costa Rice ano). A dokonce si mohou část nechat. Řekněme, že najdou 80 vajec. Cca 60 musí odevzdat do místní sanctuary. Zbylých 20 si mochou nechat a nebo je prodat. Driftwood těchto 20 odkupuje (spolu s těmi 60, které dostanou). Občas si je nechají a pijí je. Prý je to afrodiziakum a pije se s pomerančovým džusem… Víc do detailů nebudu zabíhat! Ale jak chutná vám nepovím. Nikdy nepovím.

Nicméně místní vědí, že lidé sem jezdí surfovat a především sem jezdí kvůli želvičkám. A tak poctivě chodí po pláži. Sbírají vajíčka a odnášejí je do Dritfwood Surfer. Dostanou za ně párr kaček. A přivedou sem více lidí, což jim přináší více práce. Win win.

Surfování je tu docela těžký. Vlny jsou silné a pokud jste nikdy nesurfovali, tak je to docela oříšek. Nicméně, pokud jste už párkrát byli, shite water si chytnete docela jednoduše. A díky silným vlnám nemusíte tolik pádlovat. Pozor však. Je tu silný rip current. Tedy proud, který se vzdaluje daleko od pobřeží a můžete se tak dostat daleko od pláže. Z toho důvodu je zakázáno plavání v noci a přes den je potřeba dávat pozor a sledovat vodu, kde se tento proud nachází. Uvíznout v něm není legrace.

El Paredon je jen cca 2-3 hodinky od Antiguy a tak se sem můžete dostat velmi rychle. Určitě zůstante v Driftwood Surfer. Party, želvičky, bazén, super instruktoři surfingu a každý den je afterparty na pláži s bonfire!

Lanquin a Semuc Champey

Uprostřed kopců se nachází přírodní bazénky zvané Semuc Champey. A nedaleko také Kanva caves, kde se můžete procházet a plavat řekou pouze se svíčkou! Rozhodně zážitek, který se mi líbil nejvíce. Asi kilometr jdete vodou, plavete, plazíte se, škrábete se na vrchol vodopádu uvnitř jeskyně a nebo skážete do vody ve tmě. Celý systém má 11 km, nicméně v rámci tour získáte tour cca 0,5 km jedním směrem a poté zpátky. Neztraťte ani neutopte svíčku!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Veronika Schleider (@veruschl),

Vůbec nevím, jak toto vzniká. Nicméně na cca 300 m vede řeka pod zemí a na vrchu se vytvořily přírodní bazénky. V těch žijí malé rybičky, které vám budou okusovat kůžičku na nohou. Pedikúra zdarma! Určitě vyjděte nahoru na vyhlídku. Cestou potkáte místní, které se snaží prodat vodu, ovoce či kokos. Kupte si od nich pomeranče. Stojí 1q (3 Kč). Za kokos jsem platila 10q (30 kč), což je na Guatemalu hodně. Ale což. Jim to pomůže a jsou výborný.

V Lanquin je ještě Bat cave. Tam jsem nešli a tak nedokážu ohodnotit. Pokud zůstanete více jak dva dny, můžete jít taky na tubing po řece. Party místo, kde zůstat je Zephyr Lodge, který má infinity pool s krásným výhledem. Pokud chcete něco klidnějšího, tak zkuste El Retiro. A pokdu něco mezi tan Greengos hostel.

Tikal

Místo mayského dědictví, Tikal. Ubytovat se můžete přímo v Tikalu, v blízkém El Remate či ve vzdálenějším Flores. My zůstáváme ve Flores v Los Amigos. Na doporučení všech cestovatelů jdeme na Sunrise tour. A tak máme budíček pěkně na 2:30 ráno. Jestli se vám zdá, že budete celou dobu v Guatemale vstávat brzy, tak je to pravda 😀
5:30 na želvičky
3:50 na indian nose hike
3:30 na výšla na vrchol sopky

A můžu pokračovat. Ale vždy to stojí za to!

Ve 2:45 nás vyzvedává řidič a čeká nás 1,5h do Tikalu. Spát můžeme, ale nedá se. Cesty v Guatemale nejsou nejpevnější. V cca 5 ráno začíná samotná tour. První, co nám průvodce ukazuje je tarantule. Ježiši, radši ani nekoukám! Pokračujeme dál. Ve tmě vidíme mayské chrámy a díky naprosté tmě spoustu hvězd. Každou chvíli dostaneme pokyn, abychom zhasli naše svítilny a načerpali sílu tohoto magického místa. Poté se škrábeme na Temple IV. Nejvyšší chrám, ze kterého pozorujeme probouzející džungli. Je nás tam přibližne 40.

<blockquote class=“instagram-media“ data-instgrm-permalink=“https://www.instagram.com/p/B1z92Vtl7D_/?utm_source=ig_embed&amp;utm_campaign=loading“ data-instgrm-version=“12″ style=“ background:#FFF; border:0; border-radius:3px; box-shadow:0 0 1px 0 rgba(0,0,0,0.5),0 1px 10px 0 rgba(0,0,0,0.15); margin: 1px; max-width:540px; min-width:326px; padding:0; width:99.375%; width:-webkit-calc(100% – 2px); width:calc(100% – 2px);“><div style=“padding:16px;“> <a href=“https://www.instagram.com/p/B1z92Vtl7D_/?utm_source=ig_embed&amp;utm_campaign=loading“ style=“ background:#FFFFFF; line-height:0; padding:0 0; text-align:center; text-decoration:none; width:100%;“ target=“_blank“> <div style=“ display: flex; flex-direction: row; align-items: center;“> <div style=“background-color: #F4F4F4; border-radius: 50%; flex-grow: 0; height: 40px; margin-right: 14px; width: 40px;“></div> <div style=“display: flex; flex-direction: column; flex-grow: 1; justify-content: center;“> <div style=“ background-color: #F4F4F4; border-radius: 4px; flex-grow: 0; height: 14px; margin-bottom: 6px; width: 100px;“></div> <div style=“ background-color: #F4F4F4; border-radius: 4px; flex-grow: 0; height: 14px; width: 60px;“></div></div></div><div style=“padding: 19% 0;“></div> <div style=“display:block; height:50px; margin:0 auto 12px; width:50px;“><svg width=“50px“ height=“50px“ viewBox=“0 0 60 60″ version=“1.1″ xmlns=“https://www.w3.org/2000/svg“ xmlns:xlink=“https://www.w3.org/1999/xlink“><g stroke=“none“ stroke-width=“1″ fill=“none“ fill-rule=“evenodd“><g transform=“translate(-511.000000, -20.000000)“ fill=“#000000″><g><path d=“M556.869,30.41 C554.814,30.41 553.148,32.076 553.148,34.131 C553.148,36.186 554.814,37.852 556.869,37.852 C558.924,37.852 560.59,36.186 560.59,34.131 C560.59,32.076 558.924,30.41 556.869,30.41 M541,60.657 C535.114,60.657 530.342,55.887 530.342,50 C530.342,44.114 535.114,39.342 541,39.342 C546.887,39.342 551.658,44.114 551.658,50 C551.658,55.887 546.887,60.657 541,60.657 M541,33.886 C532.1,33.886 524.886,41.1 524.886,50 C524.886,58.899 532.1,66.113 541,66.113 C549.9,66.113 557.115,58.899 557.115,50 C557.115,41.1 549.9,33.886 541,33.886 M565.378,62.101 C565.244,65.022 564.756,66.606 564.346,67.663 C563.803,69.06 563.154,70.057 562.106,71.106 C561.058,72.155 560.06,72.803 558.662,73.347 C557.607,73.757 556.021,74.244 553.102,74.378 C549.944,74.521 548.997,74.552 541,74.552 C533.003,74.552 532.056,74.521 528.898,74.378 C525.979,74.244 524.393,73.757 523.338,73.347 C521.94,72.803 520.942,72.155 519.894,71.106 C518.846,70.057 518.197,69.06 517.654,67.663 C517.244,66.606 516.755,65.022 516.623,62.101 C516.479,58.943 516.448,57.996 516.448,50 C516.448,42.003 516.479,41.056 516.623,37.899 C516.755,34.978 517.244,33.391 517.654,32.338 C518.197,30.938 518.846,29.942 519.894,28.894 C520.942,27.846 521.94,27.196 523.338,26.654 C524.393,26.244 525.979,25.756 528.898,25.623 C532.057,25.479 533.004,25.448 541,25.448 C548.997,25.448 549.943,25.479 553.102,25.623 C556.021,25.756 557.607,26.244 558.662,26.654 C560.06,27.196 561.058,27.846 562.106,28.894 C563.154,29.942 563.803,30.938 564.346,32.338 C564.756,33.391 565.244,34.978 565.378,37.899 C565.522,41.056 565.552,42.003 565.552,50 C565.552,57.996 565.522,58.943 565.378,62.101 M570.82,37.631 C570.674,34.438 570.167,32.258 569.425,30.349 C568.659,28.377 567.633,26.702 565.965,25.035 C564.297,23.368 562.623,22.342 560.652,21.575 C558.743,20.834 556.562,20.326 553.369,20.18 C550.169,20.033 549.148,20 541,20 C532.853,20 531.831,20.033 528.631,20.18 C525.438,20.326 523.257,20.834 521.349,21.575 C519.376,22.342 517.703,23.368 516.035,25.035 C514.368,26.702 513.342,28.377 512.574,30.349 C511.834,32.258 511.326,34.438 511.181,37.631 C511.035,40.831 511,41.851 511,50 C511,58.147 511.035,59.17 511.181,62.369 C511.326,65.562 511.834,67.743 512.574,69.651 C513.342,71.625 514.368,73.296 516.035,74.965 C517.703,76.634 519.376,77.658 521.349,78.425 C523.257,79.167 525.438,79.673 528.631,79.82 C531.831,79.965 532.853,80.001 541,80.001 C549.148,80.001 550.169,79.965 553.369,79.82 C556.562,79.673 558.743,79.167 560.652,78.425 C562.623,77.658 564.297,76.634 565.965,74.965 C567.633,73.296 568.659,71.625 569.425,69.651 C570.167,67.743 570.674,65.562 570.82,62.369 C570.966,59.17 571,58.147 571,50 C571,41.851 570.966,40.831 570.82,37.631″></path></g></g></g></svg></div><div style=“padding-top: 8px;“> <div style=“ color:#3897f0; font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; font-style:normal; font-weight:550; line-height:18px;“> Zobrazit příspěvek na Instagramu</div></div><div style=“padding: 12.5% 0;“></div> <div style=“display: flex; flex-direction: row; margin-bottom: 14px; align-items: center;“><div> <div style=“background-color: #F4F4F4; border-radius: 50%; height: 12.5px; width: 12.5px; transform: translateX(0px) translateY(7px);“></div> <div style=“background-color: #F4F4F4; height: 12.5px; transform: rotate(-45deg) translateX(3px) translateY(1px); width: 12.5px; flex-grow: 0; margin-right: 14px; margin-left: 2px;“></div> <div style=“background-color: #F4F4F4; border-radius: 50%; height: 12.5px; width: 12.5px; transform: translateX(9px) translateY(-18px);“></div></div><div style=“margin-left: 8px;“> <div style=“ background-color: #F4F4F4; border-radius: 50%; flex-grow: 0; height: 20px; width: 20px;“></div> <div style=“ width: 0; height: 0; border-top: 2px solid transparent; border-left: 6px solid #f4f4f4; border-bottom: 2px solid transparent; transform: translateX(16px) translateY(-4px) rotate(30deg)“></div></div><div style=“margin-left: auto;“> <div style=“ width: 0px; border-top: 8px solid #F4F4F4; border-right: 8px solid transparent; transform: translateY(16px);“></div> <div style=“ background-color: #F4F4F4; flex-grow: 0; height: 12px; width: 16px; transform: translateY(-4px);“></div> <div style=“ width: 0; height: 0; border-top: 8px solid #F4F4F4; border-left: 8px solid transparent; transform: translateY(-4px) translateX(8px);“></div></div></div> <div style=“display: flex; flex-direction: column; flex-grow: 1; justify-content: center; margin-bottom: 24px;“> <div style=“ background-color: #F4F4F4; border-radius: 4px; flex-grow: 0; height: 14px; margin-bottom: 6px; width: 224px;“></div> <div style=“ background-color: #F4F4F4; border-radius: 4px; flex-grow: 0; height: 14px; width: 144px;“></div></div></a><p style=“ color:#c9c8cd; font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px; margin-bottom:0; margin-top:8px; overflow:hidden; padding:8px 0 7px; text-align:center; text-overflow:ellipsis; white-space:nowrap;“><a href=“https://www.instagram.com/p/B1z92Vtl7D_/?utm_source=ig_embed&amp;utm_campaign=loading“ style=“ color:#c9c8cd; font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; font-style:normal; font-weight:normal; line-height:17px; text-decoration:none;“ target=“_blank“>Příspěvek sdílený Veronika Schleider (@veruschl)</a>, <time style=“ font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;“ datetime=“2019-08-31T02:41:51+00:00″>Srp 30, 2019 v 7:41 PDT</time></p></div></blockquote> <script async src=“//www.instagram.com/embed.js“></script>

Všichni mlčky sedíme a pozorujeme probouzející se džungli. Nádhera. Jedním slovem nádhera. Poté pokračujeme v tour a dozvídáme se spoustu dalších informací. A nejlepší na tom je, že zde kromě těch 40 lidí nikdo není. A že je to velký komplex! A tak máme celý Tikal jen pro sebe. Zůstat poté můžete jak dlouho chcete. Ale my jsme utahané a tak bereme první shuttle (v 11 dopoledne) zpátky.

Můžete vyrazit taky na 3-5 denní trek džunglí ke vzdálenějším ruinám. My na to nemáme čas. Ale prý stojí za to. Taky dávejte pozor, abyste se v parku neztratili. Stává se dosti často, že se turisti ztratí a pak je trvá najít i několik dní. A ani telefon vám nepomůže, protože v Tikalu je signálu pomálu.

ITINERÁŘ CESTY:

Tak teď jste snad celý nadšení a už hledáte letenky. Tak zde možný itinerář cesty:

1. Guatemala City (0-1 nocí)
– Zde nezůstavejte. Je to ošklivé město a je zde spoustu kriminality. Pokud přilítáte později odpoledne, bookněte si jednu noc v Quetzarloo hostel. Majitel je skvělej (jeho sesztra se provdala v Čechách a bydlí u nás, tak nás má rád, heh). Nechte ho vzít vás na kafe a nebo zajděte na jeho bike tour. Hostel je v zóně 10, což je jedna z nejbezpečnější a můžete si zde v nedalekém shopping centru vyřešit sim kartu (TIGO nebo Claro).

2. Antigua (3-4 noci)

– 1. den: Aklimatizace pro Acatenango (navšivte market, cafe no se, projděte si město)
– 2. – 3. den: Výšlap na Acatenango
– 4. den: Odjezd v 9 ráno směr El Paredon

3. El Paredon (2 noci)

– 4. den: Příjezd v odpoledních hodinách. Možný surfing odpoledne.
– 5. den: Želvičky!, surf, party
– 6. den: Ráno v 9:30 odjezd směr jezero

4. Jezero Atitlan (3 noci)

– 6. den: Příjezd
– 7. den: Indian Nose Hike (zpátky budete kolem 7:30-8 ráno). Návštěva městeček.
– 8. den: Chill u jezera, koupačka, shopping
– 9. den: odjezd (takes foreeeeevere to get there!!!! Asi 12 hodinový shuttle)

4. Semuc Champey (2 noci)
– 9. den: Příjezd večer
– 10. den: Semuc Champey tour
– 11. den: Odjezd směr Flores (zase strašně dlouhý shuttle. Cca 8-9 hod)

5. Flores + Tikal (2 noci)
– 11. den: Příjezd večer
– 12. den: Tikal sunrise tour, dospávačka, party?
– 13. den: Odjezd

A teď. Buď můžete zpátky do Guatemala city (je možní vzít noční bus – já tím jela z Guate city do Floresu a úplně v pohodě). A nebo si prodloužit pobyt a odjet do Belize do San Pedro a nebo na Caye Caulkes (hotspot!) a jet se potábět ze žralokama, rejnokama atd. Ten útes je nádhernej a je to strašně super zážitek. Vzhledem k tomu, že celej karibik (především Mexiko, ale týká se to i Belize) má problém s mořskýma řasama, tak to na krásný pláže tolik není. Ale cca 3-4 dny tam strávit můžete a pak letět zpátky domů z Belize city. Případně dojet až do Cancúnu, odkud budou letenky levnější. Cestou se můžete stavit třeba v Tulum a nebo na Bakalar (jezero, kterému se říká Maledivy Mexika) a prodloužit si dovolenou.

Video z Belize:

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Veronika Schleider (@veruschl),

Připravte se na to, že ceny v Guatemale jsou cca stejné jako u nás. Tedy není to supr levný jako v Asii. Alespoň co se týká ubytování a jídla. Rum je levnej. Pivo je dražší. Shuttles jsou v podobném rejtu jako např. flixbus. Můžete samozřejmě jet s chicken buses. Ale nejezdí všude. Nemají klimatizaci a jedou snad ještě dýl. A navíc vás nedostanou úplně všude.

Tak kdy jedete?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Instagram