U Jacka je vždycky dobře. A Jack je tu doma.

U Jacka je vždycky dobře. A Jack je tu doma.

Na návštěvě u Jacka

Tennessee Whiskey, Jack Daniels No. 7. Už jsem tu 7 měsíců a ještě jsme nebyli u Jacka doma. Přijíždí mi Adélka (@adelam.cz) na návštěvu a protože byla na Zélandu, v Austrálii, na Bali, Hawai, v Thajsku,… tak ji tu vodopádama ani výhledama neuspokojím žeo. Jack je proto jasná volba. Bereme sebou ještě Anastesiu a Karin.

Hodinka v autě a už jsme tam! Parkoviště je asi 150-200 metrů od vchodu. Jenže jsme v nejlepší zemi na světe a ještě navíc musíte přejít silnici. Takže je zde shuttle bus, který vás přiveze až ke dveřím. Na začátku tour nás taky upozorňují, že tohle je „walk tour“. To znamená, že nás sice autobus vyveze nahoru na kopec, ale pak už budeme muset po svých. Ta walk tour měla asi půl kiláku.

Destilérka je v tzv. „dry county„. Tedy regionu v Tennessee, kde si nekoupíte alkohol. Kde vám v restauraci nenalijí ani pivo. Hospody a bary tam teda nenajdete. Protože proč. Jenže každý zákon má své mouchy a tak aspoň Jacka si zde můžete koupit. Vedou ho tu jako prodej suvenýru a ne jako flašky.

Areál mi přijde relativně malý. Rozhodně malý na to, že je to jediný místo na světe, kde se Jack vyrábí. Na tour zjišťujeme, z jakého vodního zdroje Jack pochází. Zjišťujeme, že nikdo neví, co číslo 7 na etiketách znamená. Zjišťujeme, že ho zabil vlastní sejf. Nebo, že byl prvním výrobcem whiskey, který začal v USA platit daně. Zjišťujeme, že všichni, kdo v destilérce pracují, dostávají každý měsíc Jacka k výplatě!!! Že Jack byl oblíbený drink Franka Sinatry a nyní existuje i edice Jack Daniels Sinatra Selection. A samozřejmě spoustu dalšího.

Procházíme celým procesem výroby. U fermentace nám je trochu šoufl a motá se nám hlava a tak rychle postupujeme po schodech směrem k čerstvému vzduchu. Celou dobu se vlastně netěšíme na nic jiného než na ochutnávku whiskey. Na konci naší tour přicházíme do místnosti, kde jsou lavice. Místo papírů a učebnic máme před sebou Jacka. Teda dokonce 5 různých Jacků. Konečně třída, kam si dobrovolně kdykoliv sednete!

Zjišťujeme kolik Jacků vlastně existuje. Dobrý je „Jack Single Barrel“. Nikdy totiž nevíte, kolik budete mít přesně alkoholu. Zatímco na klasického Jacka všechny barely slejí dohromady a pak doladí na požadovaný %, tady do toho nezasahují. Prostě vezmou jeden barel a rozlijí to do flašek a tak má každý jiný procento alkoholu. A nutno podotknout, že tenhle nechávají někde ve vrchních patrech a tak je to kurva silná whiskey.

Taky se zde prodává Jack, který nekoupíte nikde jinde než v Tennessee. Prostě sem musí nějak dostat i lidi, kteří nemají rádi country. A samozřejmě je zde spoustu speciálních edicí apod. Jo a pokud se chystáte to Nashvillu nebo Tennesse obecně a chystáte se za živou hudbou, tak se naučte tenhle song:

A když jsou ty Vánoce dnes, tak šťastné a veselé!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Instagram